Sanayi ürünlerinin imalat esnasında ve imalattan sonra kontrolü kaçınılmazdır. Sanayide tork ölçümleri, yaygın olarak üretim ve proses kontrol alanlarında kullanılır. Ayrıca, ürünlere yönelik araştırma ve yeni teknolojiler geliştirme aşamasında da firmaların AR-GE veya ÜR-GE birimleri tarafından tork ölçümlerine sıklıkla başvurulur. Otomotiv sanayindeki çoğu proses, yaklaşık olarak %35 civatalama işlemlerini içerir ve bu işlemler için sıklıkla tork el aletleri(tork anahtarları, tork tornavidaları, tork tabancaları, v.s) kullanılır. Bu nedenle hem montaj esnasında hemde montaj sonrası kontrollerde kullanılan tork el aletlerinin bir ölçüm cihazı olarak kesinliği ve doğruluğu son derece önemlidir ve bu cihazların düzenli aralıklarla kontrol, bakım, onarım ve kalibrasyonlarının yapılması gerekmektedir.

TSE Tork Kalibrasyon Laboratuvarı’nda görevli olan personeller, TÜBITAK UME tarafından verilen Tork Kalibrasyon Eğitimlerine katılmış ve
prosedürlere göre belirli sayıda gözlem, uygulama ve hesaplama kriterlerinin sağlanmasının ardından yetkilendirilmiştir. Ayrıca en az yılda bir kez personeller arası karşılaştırma yapılmaktadır.

TSE Tork Kalibrasyon Laboratuvarı, laboratuvar şartlarına ilişkin standarda uygun olarak tasarlanmıştır. TSE Tork Kalibrasyon Laboratuvarı’nda,
ortam koşulları daima kontrol altındadır. Tork Kalibrasyon Laboratuvarı’na gelen cihazlar, en az 24 saat laboratuvar şartlarında kondüsyonlanır.
İzlenebilirliği sağlanmış referanslarla karşılaştırma metoduyla kalibrasyon işlemleri yapılır.

Tork Kalibrasyon Laboratuvarı bünyesinde, 

  • tork el aleti,
  • tork el aletleri kalibrasyon düzeneği,
  • yüksek doğruluklu tork anahtarı 
  • tork dönüştürücü

 kalibrasyonları yapılmaktadır.

Deney Talep Formu
Deney hizmetlerimiz için talep bırakabilirsiniz.
Kalibrasyon Talep Formu
Kalibrasyon hizmetlerimiz için talep bırakabilirsiniz.